Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gtalk Austro-húngaro Miño_de_San_Esteban Mohamed_Kallon Hisopo_montesino Asociacion_vexilologica_norteamericana Aylacar_(Granada) Helen_Gaulois Gymnomuraena_zebra Henry_Tibbats_Stainton Ibn_Darrāğ_al-Qastalli Antonio_Neira_de_Mosquera Anisoptera Miss_República_Dominicana_1955 Hemolisis_intravascular_diseminada Anaxándridas_I Hip_hop_español Minnesota_Global_File_System Asociacion_de_Deportes_de_las_Universidades_Britanicas Montescaglioso Avondale_(Arizona) Athens,_Georgia Heineken_(desambiguación) Asterostemma_(zoología) Hypostomus_latifrons Helleborine_atropurpurea I_wonder_if_heaven_got_a_ghetto Historia_economica_de_Mexico_(1940_2006) Anthy_sur_Leman Andrés_Rosillo_y_Meruelo Hidrastis_del_Canadá Antonio_Caggiano Hexaclorobenceno Gótico_en_Italia Identidad_de_brahmagupta Angel_of_Death_(canción) Australian_Open_2011 Herrerismo_(ideologia) Ariel_Nahuelpan Mint_Airways I_turn_to_you Muela_de_ares I.N.N. Mios Miramar_(Florida) Antonito_(Colorado) Historia_de_la_conquista_de_Mexico Gásadalur IMac_G3 Mony_de_Swaan_Addati Grigory_Sokolnikov Henri Asambleas_democraticas_de_Nevada_2008 Heinrich_Gobel Molero

html map