Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saadanius USS_Belleau_Wood Repúblicas_de_la_Union_Sovietica Rubén_Uría Robert_W._Howard Gabriel_Axel Fuzulî Trovo_(desambiguacion) Rosa_Zemborain Retrato_de_familia_(telenovela_de_Argentina) Imantodes Up_Close Fuentes_de_Béjar Fup_Lima Rousimar_Palhares Río_Vesubie Información_geográfica Reino_Unido_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_1896 Función_de_error_de_Gauss SALOYA Iglesia_evangelica_copta Ultrasaurus Función_multiplicativa Municipio_de_Alma_(Illinois) Rio_da_Conceicao Iglesia_de_la_Virgen_de_Magaña_(Agreda) Geraldo_(músico) Ulsan_Hyundai Gerardo_Bedoya Museo_Arqueologico_de_Narbona Union_Civica_(Uruguay) Geraldy Romero_de_Torrecampo Urien Galaxy_Angel_II United_States_Army_Corps_of_Engineers Musculus_abductor_pollicis_longus S_E_M_T_U.R. Geostationary_Operational_Environmental_Satellite Ricardo_Gaitán_Obeso Responsabilidad_internacional_del_estado Un_chupete_para_ella Fusispermum Gabriel_Badilla Municipio_de_Cambria_(Kansas) Uno_Dos_Bandera Fundamentalismo_de_libre_mercado Gay-Yee_Westerhoff Uranoscopidae Ruta_de_Illinois_49 Gardner_(Kansas) Ribarroja_del_Turia_(Valencia) Tuberia_preaislada Reinita_ventriblanca Murallas_de_Buitrago_del_Lozoya

html map