Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Federacion_Peruana_de_Ajedrez Fondo Elnora_(Indiana) Ferocactus_melocactiformis Faro_Posesión Federico_De_Castro_y_Fernández Episodios_de_invasor_zim Eusebio_Gómez Francelino_Matuzalem_da_Silva Escudo_de_Tataristan El_antiguo_Edificio_de_Aduanas Festival_Internacional_Detective_FEST El_as Francisca Escobajos Enlace_dinámico Estación_de_Brétigny El_Cerrito_(zona_arqueológica) Francois-Guillaume_Ménageot Facultad_de_Odontología_(UNAH) Enatiornites Francisco_de_Lizona Eugenio_Chicano Fernando_Coto_Alban Floculante Estación_de_Abrunhosa Francisco_de_Melo,_3°_marqués_de_Ferreira_y_4°_conde_de_Tentúgal Franco_malgache El_hijo_de_la_novia Francois_Pascal_Simon_Baron_Gérard Enrique_Moles_Ormella Fisica_o_quimica Flying_Pigeon Estación_Villa_Cañás FC_Volga_Nizhny_Novgorod Evangelizacion_de_Irlanda Endre_Ady Eduardo_Böeninger Enfermedades_de_transmision_sexual Eloyes Escuela_Militar_de_Chorrillos Erythrina_haerdii Ein_Heldenleben Estación_de_Agullent Epopeyas Ese_soy_yo Feijoada_paraense Festival_Aéreo_de_Gijon Estacion_de_Platja_de_Castelldefells Federal_(Entre_Ríos) Estadio_Nuevo_Arcangel Falotoxinas Faïence El_sentido_comun Estadio_Abogado_Sergio_Antonio_Reyes_Mejía

html map