Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guessling-Hemering Hermosillo_(Sonora) Moreau_(Nueva_York) Astragalus_austinae Anhídrico_sulfúrico Hechos_de_Kaldor Moisés_Peñalver_Nuñez Arturo_Prat_de_Hualañe Guaymas Ibn_Sina Ardiente_Paciencia_(pelicula) Auto_und_Technikmuseum_Sinsheim Ate_(distrito) Armengol_III Happy_Together_(álbum) Harry_Potter_and_the_Deathly_Hallows_(peliculas) Antonne_et-Trigonant Hugo_León Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1908 Mindanao_del_norte Guitar_Hero_Aerosmith Atomico_biologico_quimico Arnoya Arenero_(plaza) Monte_Mulanje Asamblea_nacional_de_gobiernos_regionales Haemaria_otletae Antropología_estructural_(desambiguación) Aurelio_Denegri Hedyotis_brachiata Anna_Montañana_Gimeno Avión_(orense) Hyperoglyphe_antarctica Andalucía_Club_de_Futbol Antonio_Isasi Avesnes_sur-helpe Aquilegia_thalictrifolia Idioma_quecchí Anisophyllum_melanadenium Arcén Autovia_A-73_(Espana) Guillermo_de_Kent IBGE Anton_Kristen_Nystrom Asamblea_Nacional_de_Venezuela_período_2006_2011 Anos_130_a_C Arroyo_Itororó Heroico_Colegio_Militar_de_México Avispón I_Don't_Care_(cancion_de_Fall_Out_Boy) Guardián Mitilo Hanna_Barbera_Cartoons,_Inc. Arte_parietal_franco-cantábrico Anh_Duong

html map