Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liberation_fonts La_Rue-Saint-Pierre Leon_Charles_Thévenin José_Hernandez_Arteaga Joaquin_Pla_Janini Linpus_Linux Joakim_Berg Jesús_Fernández_(baloncestista) Jesús_Tavárez La_perra_que_los_pario Jose_Luis_Zavalía José_María_Córdoba Le_Grand-Abergement Les_Hauts_de_Chee Laonastes_aenigmamus Laettner Internacional_(desambiguación) Joseph_Francois_Piscador Lastrella Itzhak_Perlman Liberatius_de_cartago La_reina_margarita_de_austria_a_caballo Jardín_Botanico_de_Medellín Jean_Warin JMJ_1989 Listera_amplexicaulis Joaquín_Agrasot_Juan Joaquín_Francisco_Sánchez Instruccion_Española_del_Hormigón_Estructural Jirí_Pecka Kosmos_204 Liga_A1_de_Vóley_2004-05 Liga_I Juan_de_la_Cruz_Belbis_de_Moncada_y_Pizarro Jorge_pujol_soley Jardín_Botanico_de_la_isla_de_Brissago Juan_Carlos_Anón_Moreno Kalinov_Most_(mitologia) José_María_Benet La_Carrera_(Catamarca) Johann_Gottlieb_Gahn La_espalda_del_mundo Iresine_tenuis Islam_en_España Kissyfur Le_Signe_du_Lion Le_boeuf_écorché Kremlin_de_Kazán Jarret Kımız La_docta Isle_Aubigny José,_Príncipe_de_Brasil Les_Franqueses_del_Valles_Las_Franquesas_del_Valles Jordi_Tarrés_Paramo

html map