Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Republica_de_Fredonia Río_Warta Rhinosimus_depressifrons Té_para_tres Municipio_de_Voltaire_(condado_de_Sherman,_Kansas) Gino_Bartali Ron_Boone Municipio_Arzobispo_Chacón_(Merida,_Venezuela) Rodolfo_Fernández_Farrés Tribulo Gaúcho_(desambiguación) Municipio_de_Ajdovščina Garrafe_de_Torio Giorgio_Rossano Municipio_de_Brenton_(condado_de_Ford,_Illinois) Un_ano_más_(serie_de_TV) Iglesia_de_San_Agustin_(Cordoba) Municipio_Valencia_(Carabobo_Venezuela) Murias_de_Rechivaldo Unidad_periferica_de_Tinos Rhêmes_Saint-Georges Giovanni_Quessep_Esguerra Ronchi_dei_Legionari Garra_annandalei VSAM Universidad_de_Sucre U_A_E._M. Renault_Racoon Trigo_de_vaca Garuhape_Mi Rio_Abucea Tunecina Galani Rondebosch Gastronomía_canadiense Upsala Municipio_de_La_Crescent_(condado_de_Houston,_Minnesota) Indian_Wells Roble_americano Reino_de_Granada_(España) Río_Ujtá Illiers_l'Évêque Municipio_de_Bethany Gahnia_trifida_var._effusa Universidad_Mexicana_de_Educación_a_Distancia George_Robledo Municipio_de_Logan_(condado_de_Dodge,_Nebraska) Republica_de_Niger Up_in_the_Air_(película) Iker_Leonet Unión_Soviética_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Cortina_d'Ampezzo_1956 Fundación_Milenio Universidad_Católica_de_Lovaina_(1834-1968) Gennadi_Yanayev Relaciones_entre_Noruega_y_la_Union_Europea

html map