Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paulo_Sergio_Rosa Paleolítico_Medio Pa'l_mundo:_Deluxe_Edition Pepa_de_utrera Odicardis Palazuelo Palestina_(pais) Platycerus_dundai_dundai Organizacion_territorial_de_Bielorrusia Petróvskoye_(Krasnodar) Palazuelos_de_villadiego Nuevo_Laredo_Tamaulipas North_American_FJ_1_Fury Patinaje_de_velocidad_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Cortina_d'Ampezzo_1956 Pablo_Nicolas_Sebastian_Urdangarin_y_Borbón Personas_físicas Nida-ruemelin Obsesión_(álbum_de_Sangre_Azul) Método_de_compresion_CSO Particula_virtual Musica_clasica_contemporanea Paijännetunneli Palacio_Imperial_de_China Policrates_obispo_de_Éfeso Paolo_Frisi Nadine_Van_Der_Velde Poblado_Iberico_Cerro_San_Miguel Parada_de_Plaza_Nueva Pierregot Plaza_Islas_Malvinas Museo_de_Mánchester Palm_Harbor Oscar_Pereiro_Sió Pacaraima Nymphaea_calliantha_var._nelsonii Pentatlón_moderno_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Mexico_1968 Museo_de_Arte_abstracto_español_de_Cuenca Pez_(artista) Partido_de_los_Cristiano-Demócratas_de_Flandes Orgiano Parosela_tuberculina New_Union_(Tennessee) Pato_vapor_volador Phrygilanthus_panamensis Pico_Tres_Provincias Neumonectomia Parque_Botanico_Palma_Sola Museo_de_Ennigaldi-Nanna Ouvrouer-les-Champs Partido_Socialdemócrata_(Japón) Partido_Obrero_Unificado_de_Polonia PR:CEM Neobisium_granulatum Neomalthusiano Orquidea_negra_de_Queensland

html map