Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Garra_bispinosa Igor_Netto Fuentes_de_Bejar Utting_am_ammersee Residuos_Sólidos_Urbanos_en_España Garbhodakaśāyī_Visnu Ronan_Pensec Reveillon_(Marne) Iglesia_de_Santa_María_de_la_Asunción Inositol_trifosfato Triarius_livida Ingenieria_de_organizacion_industrial Fundacion_de_Atencion_al_Migrante_(Colombia) Romero_blanco Relaciones_exteriores_de_la_República_Democratica_del_Congo Fuerte_apache_(pelicula) Unión_Internacional_de_Patinaje_sobre_Hielo Municipio_de_Furr_(condado_de_Stanly,_Carolina_del_Norte) In_eminenti Rochefort_sur_Nenon Geovanni_Deiberson_Maurício Galadaramuño Gentenaar Ria_de_Cee Universität_Heidelberg Reinaldo_Nuñez_Álvarez Uno_dos,_tres_.._infinito Glaciar_alpino Gastón_Aguirre Relación_de_recurrencia Gloria_de_la_mañana Ricardo_Arona Imamato Richard_Kuöhl GAL_(pelicula) Municipio_Andres_Bello_(Merida,_Venezuela) Giro_de_Italia_1927 Iglesia_de_San_Pedro_del_Durazno Municipio_de_Noble_(condado_de_Cass,_Iowa) Une_Saison_entre_enfer_et_paradis Fundacio_Mies_van_der_Rohe Reus_(Montevideo) Ricardo_Mestre_Ventura Ruta_Nacional_21_(Colombia) Tuashtri Riedelinius_aculeatus Urbicio Giovanni_Melchiorre_Bosco_Occhiena Rupicapra_pyrenaica Rio_Kamchatka Municipio_de_Carlisle Gallinago_major Girimoya Unión_por_el_Perú Gesualdo_Bufalino

html map