Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ancafilú Miraflores_(desambiguacion) Harold_E._Robinson Hans_Krebs_(general) Augusto_De_Luca Andreas_Wenzel Hilaire_Rouelle Análisis_filogenético Ariobarzanes_(Frigia_helespóntica) Aurillac_Handball_Cantal_Auvergne Miniaturización Aphelandra_acutifolia Muestreo_musical Avon Andrés_Fernandez_Albalat_Lois Ayuste Automated_SYstem_for_CUstoms_DAta Moina_Mathers IRT_Lenox_Avenue_Line Guardiola_(desambiguación) Anuario_filosófico Himyar Antonio_Julian_Baldomero_Acuna_Galé Armando_Torres_Chibras Antonio_Garcia_Barbeito Area_de_Importancia_para_la_Conservacion_de_las_Aves IAVA Hata ISO_216 Aquí_no_hay_quien_viva Hangar_18_(canción) Autovia_de_Zafra_a_Jerez_de_Los_Caballeros Ananas_sativus_var._macrodontes Hiroshi_Ito Moneda_fiduciaria Heliodoro_(nombre) Arum_maculatum_var._gracile Happy_Monday Asomavisión Hohner Momento_dipolar Antonio_Vinayo Azafrán_descarnado Moenkhausia_pittieri Huracán_Arlene Historia_de_la_Psicologia_Social Asociacion_de_universidades_confiadas_a_la_compañía_de_jesús_en_américa_latina Halo_(cancion_de_Depeche_Mode) Harristown Gunnar_Guillermo_Nielsen Harry_Potter_y_el_Misterio_del_Príncipe Arura Hoplasoma_longicornis Arteria_axilar Homeostatico

html map