Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Protocanónigo Proposicion_no_de_ley Rally-X Mama_(cancion) Gonzalo_Díaz_de_Pineda Live_Together,_Die_Alone Grevillea_callichlaena Quinta_(estación) Michael_Praetorius Melchior_Alemán Microscopio_de_campo_oscuro Reacciones_generales_de_aminoacidos Marco_Vitruvio Louis_Raphaël_I_Sako Procesión_General_de_la_Sagrada_Pasión_del_Redentor_(Valladolid) Meridiano_17_oeste Mathías_Cardaccio Luis_de_Tarento Malwida_von_Meysenbug Ramon_Unzuaga_Asla Raíz_de_loto Luc_Suykerbuyk Puzol_(Valencia) Raúl_Cubas_Grau Línea_228B_(Buenos_Aires) R_J_Bates McKinley_Park_(Alaska) Matchbox Granada_(provincia,_Espana) Presidencia_de_Colombia_2006-2010 Quinto_Cecilio_Metelo_Balearico Pueblos_de_Alicante María_Rivera Lucillos Martin_Coleman_(hurler) Matanza_de_Hebron MARAIS Mazzano_Romano Pretil Luis_Manuel_Rubiales Maria_Yudina Praludium_und_Fuge_über_das_Thema_BACH Matilde_de_Toscana Pseudalopex_culpaeus_reissii Pueblo_árabe_pre_islámico Macrodorcas_barbata Preussen Manuel_Martinez_Angel Provadia Recubrimiento_por_inmersión Mia_Rauz Localización_geográfica Matarubia Prótesis_visual Maria_Grazia_Cucinotta

html map