Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arturo_Rangel_Sosa Hudson_River Anyanka Miss_America's_Outstanding_Teen Monticello_(Illinois) Anaktuvuk_Pass_(Alaska) Monofonia Ansan_H_Football_Club Arrondissement_de_Bagneres-de-Bigorre Astigarraga_(Guipuzcoa) Guglielmo_Gasparrini Montmélian Idioma_yupik Guillermo_audelin Monte_Aspiring Hyperballad_(cancion) Asociación_Española_de_Nomenclatura_Taxonomia_y_Diagnóstico_de_Enfermería Armando_Arteaga_(Peru) Guelmim-Esmara Hastings_Banda Anastasios_Papazoglou Monte_Parnaso Harriet_la_Espía:_Guerra_de_Blogs Historia_de_al-Andalus Arcade_(Marvel_Comics) Gustavo_Riojas_Santana Attila_cinnamomeus Animals_(album) Antonio_Barrios Anticiclón_de_las_Azores IMD Henny_Thijssen Ayqın_Tölepbergen Monica_Zevallos Guayacón_mosquito Atoyac_de_Álvarez_(ciudad) Hotel_California_(cancion) Montlebon Himno_Nacional_Mexicano Monumento_de_Pakistán Arsenal_de_Tula Hoja_del_ganán Mocorito_(Municipio) Guerras_de_frontera_de_Australia Hugo_IV_de_Borgoña Auzouville-sur-ry Ichiei_Ishibumi Grupos_de_simetría Anacamptis_pyramidalis_var_sanguinea Anchee_Min Hector_Marcó Ayeka_(Tenchi_Muyō!) Hurley_(Misisipi) Home_(álbum_de_The_Corrs) Gurría_Ordonez

html map