Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lamponella Közep-Dunántul La_buena_vida_(musica) Ivan_Gabrich Limpias Juan_Calderón Limestone_(Oklahoma) Jarabe_de_maiz Laroque_des-Alberes Instituto_Superior_del_Profesorado_«Dr._Joaquin_V._Gonzalez» Jaim_Weizmann La_Côte_aux_Fees Investigacion_Acción_Participativa Lenguas_indo-arias_occidentales Jose_María_Jimeno_Jurío Juan_Pedro_Hernández_Moltó Keysville_(Georgia) Limonia_trichocarpa Ken_Griffey_Jr. Jose_María_Plácido_Caamaño KND_Los_chicos_del_barrio Iskandar_(Uzbekistán) Jaunjelgavas_novads Las_crónicas_de_Narnia:_El_león_la_bruja_y_el_ropero Lista_de_personas_que_ayudaron_a_los_judios_durante_el_Holocausto JAS_39 Iván_Alvarez Ion_Gabella Kim_Fung_Rangers Kasper_Holten José_Santos_Guardiola Josep_Maria_Subirachs Jartun Izalco Juan_Martín_Fernández_Lobbe Jablanica_(Federacion_de_Bosnia_Herzegovina) Kalyani José_Mariano_Calderón Jonathan_Núnez Jose_Luis_Muñoz José_Miguel_Álvarez Journal_of_personality_and_social_psychology Lista_de_capítulos_de_Física_o_química Juan_Garcia_Marín John_Ellis Jose_Dámaso_Rodriguez Leucosedum_album Legaria Joaquín_María_Puyal Juan_María_Aburto Jardin_de_Plantas_Tropicales_de_Enoshima Lamrim Justicia_Federal_y_Policía Josefina_Albarracin Keros

html map