Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Notre_Dame-du-Pre Pavelló_Barris_Nord Nogar Notholaena Plinio_Edilberto_Olano_Becerra Pluma_timonera Poiquilotermo Naofumi_Yamamoto Polyspilota_robusta North_Hartsville Ovibos Nacida_ayer_(1950) Oncidium_spathulatum Poliglactin_910 Pangio_elongata ORT_Uruguay Paeonia_lobata Paz_Fernandez_Felgueroso Ompu_Segawa Petalita Nick_Jr.(España) Partido_de_los_Socialistas_Democraticos_de_Montenegro Parque_nacional_Shannon Musée_de_Cluny Pierre_le_Mangeur Plantas_parásitas Nutr_Hosp Nanotubos_grafitico Poa_dactyloides Phloeophila_pelecaniceps Paratomoxioda_capensis Nichelino Page_(Dakota_del_Norte) Petifoque Organización_político_administrativa_de_Alicante Orry_la_Ville Pedro_Molina_y_Sotomayor Ompok_binotatus Palacio_de_Potala Paul_Christian_Lauterbur Pardners Polycladus Perdido_en_mi_habitación Plutonio-239 Plebiscito_sobre_el_estatus_político_de_Puerto_Rico_de_1998 Oblast_de_Kirovogrado Nocturno_(música) Ormurin_Langi Port_St_Lucie_Florida Paraboloide Ningún_escándalo Nevermore_(cancion_de_Queen) Nisán Philautus_popularis Nicolás_Repetto_(presentador_de_TV)

html map